19
Aug
2014

Ekoskolu forums no 11.08-16.08. Priekuļos

Screenshot_2014-08-17-14-02-47-1

Anna un Inga Ekoskolu atbildīga dzīvesveida forumā

Forums bija iespēja gūt papildus motivāciju, iedvesmu mainīt savus paradumus, dzīvot videi draudzīgi savā ekoskolā, ģimenē, vietējā sabiedrībā. Šī gada forums norisinājās Atbildīga dzīvesveida kampaņas ietvaros, tāpēc lielu nozīmi piešķiram aktivitātēm, kuras savā ikdienā var ieviest ikviens un, kuras palīdz domāt plašāk, piemēram, attiecībā uz resursu atkārtotu izmantošanu un brīvā laika pavadīšanas iespējām.

Priekuļos, no 11.augustā, notika nu jau ceturtais Ekoskolu vasaras forums.  Nedēļas garumā vairāk nekā 100 skolotāji un jaunieši no visas Latvijas bija iespēja gūt jaunas zināšanas par videi draudzīgu dzīvošanu un izmēģināja jaunas prasmes dažādās darbnīcās, pievēršot uzmanību tādai tematikai kā atbildīgs dzīvesveids ikdienā.

Ekoskolu koordinatoru jeb skolotāju forums notika no 11.-13. augustam, savukārt jauniešu forums no 13.-16. augustam. Skolotājus foruma pirmajā dienā ar Zaļā patērētāja definīciju un izpausmēm iepazīstināja Jana Simanovska no Ekodizaina kompetences centra. Vakarā paredzēta izkustēšanās biatlona kompleksā “Priekuļi”izjauca negaiss, tāpec sportiskās aktivitātes norisinājās sporta zālē.  Turpinājumā par Priekuļu pieredzi Ekoskolu programmā,  vadīja skolotājas Līga Laurīte no Priekuļu vidusskolas un Ilze Kizāne no Priekuļu PII “Mežmaliņa”.

Otrais rīts skolotājiem  bija ar olimpieti Mārtiņu Rubeni, kopā izpildot meditatīvu Austrumu pašpilnveidošanās praksi – Faluņ Dafa. Šī sesija notik otrdien, 12.augustā, hostelī “Priekuļi” no 9:00 -10:00, uz kuru aicināja pievienoties ikvienu interesentu, uzsākot savu rītu ar harmonisku ķermeņa, apziņas un gara pilnveidošanu.

Dienas turpinājumā skolotājas pavadīja dažādas lekcijās un praktiskajās nodarbībās. Sabīne Sīle-Eglīte no labdarbības veikala/fonda “Otrā elpa” iepazīstināja ar ekoloģiskās modes konceptu, par energoefektivitātes pasākumiem mājsaimniecībā pastāstīja Andris Spīdāns un Birute Ģine, kas pārstāv A/S Latvenergo. Šogad Ekoskolās īpaša uzmanība bija vērsta tieši uz bioloģisko lauksaimniecību un zaļo iepirkumu, tāpēc par bioloģisko dārzkopību runāja Z/S Vizbuļi saimniece Laima Hercberga. Savukārt Toms Kokins no Latvijas riteņbraucēju apvienības prezentēja mums jau tik labi zināmo ērto, videi un veselībai draudzīgo, kā arī ekonomisko pārvietošanās veidu – riteņbraukšanu. Ekoskolu forums šogad tika sertificēts ar Zaļā pasākuma sertifikātu un par tā vadlīniju ieviešanu un īstenošanu pastāstīja Vides izglītības fonda vadītājs Jānis Ulme.

Vakara gaitā dalībniekiem bija iespēja apdrukāt savus krekliņus ar videi draudzīgiem saukļiem un pagatavot dabīgus skaistumkopšanas produktus Vides izglītības fonda darbnīcās, savukārt Irīda Maderniece un Linda Bogdane no Bērzpils vidusskolas piedāvāja  grāmatzīmju un rokassprādžu darbnīcu. Līdztekus notika arī izzinoša darbnīca par ēšanas paradumiem un vides piesārņojumu, kuru vadīja Inguna Bērzniece (Ventspils 4.vidusskola), bet ūdeni, gaisu, skaņu, gaismu un dzīvo dabu varēja pētīt pie Zinas Jonušaites no Rīgas 19.vidusskolas.Varēja pagatavot videi draudzīgus kosmētikas līdzekļus. Hidrobiologs Andris Urtāns piedāvāja praktisku nodarbību “Upju attīrīšana un zaļo struktūru veidošana”, bet dienas noslēgumā dalībnieki varēja baudīt mūzikas skaņas folkloras kopas “Putni” izpildījumā.

Trešdien, 14. augustā, kas bija noslēdzošā foruma diena skolotājām, bija vizītes uz bioloģiskajām zemnieku saimniecībām “Lejas suces” un “Kalna dārzi”, pirms tam paredzētājā ievadā par bioloģiskās pārtikas tematu, lekcijā “Pārtika ir mūsu zāles?”, kuru vadīja Lāsma Ozola no Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra.

Trešdienas pēcpusdienā uz foruma norises vietu ieradās Ekoskolu jaunieši, turpinot izglītojošas un praktiskas aktivitātes Priekuļos.

Ceturtdien, 14. augustā, jauniešiem bija tematiskas lekcijas un darbnīcās. Rīgas velo nedēļas organizētājs Dainis Kreilis stāstīja par velo kultūru un iespējām Latvijā, zaļās modes konceptā dalījās Linda Ludbārža no labdarības veikala/fonda “Otrā elpa”, savukārt kopā ar Lauru Bāliņu jauniešiem

bija iespēja uzzināt, kādas kaitīgās vielas visbiežāk sastopamas kosmētikā un, kā no tām izvairīties. Tāpat paredzētajās lekcijās par aktīvu dzīvesveidu un ūdens piesārņojumu, kuras vadīja Vides izglītības fonda censoņi Sergejs Steļmahs un Matīss Reinfelds. Pēcpusdienā dalībnieki varēja iemēģināt spēkus daudz praktiskākās nodarbēs kā piemēram, aužot lupatiņu paklājus, gatavojot savu eko-kosmētiku, kā arī piedaloties grafiti-trafaretu darbnīcā kopā ar mākslas pedagogu Meldru Rudzīti vai pagatavot savu ērmriteni Artūra Valaiņa no freakbike.lv uzraudzībā.

Piektdien, 15. augustā jauniešiem bija radošā sesija visas dienas garumā, gatavojoties Rīcības dienām, kas katru gadu, novembrī, norisinās Ekoskolās un visā Latvijā. Rīcības dienas kampaņu veidošanā sagatavoties palīdzēja Sabīne Moore, vadot komiksu darbnīcu, bet Vides izglītības fonds gādāja par iedvesmojošu video uzrunu, plakātu un foto darbnīcu norisi. Vēlāk dalībnieki tika iesaistīti lomu spēlē ar mērķi atrisināt uzdevumu – “Kā ieviest videi draudzīgu patēriņu?”.

Kā katru gadu, Ekoskolu forumā neiztika bez aktivitātēm dabā, kas jauniešiem parāda, kā vides aktīvismu iespējams sasaistīt arī ar veselīgu un izglītojošu atpūtu.

Šogad dalībnieki varēja izzināt slēpņošanas jeb Geocaching noslēpumus, mācīties par upju struktūru atjaunošanu, darbojoties Vaives krastos un kopā ar Jaunajiem Vanagiem piedalīties nakts trasē. Savukārt noslēdzošajā dienā, sestdien, piedalījās ekskursija uz Zvārtes iezi un pārgājienā gar Amatas upi.

Atbildiga_dzivesveida_forums_s_33Skolotāju kopbilde

Ekoskolas virtuāli: www.draugiem.lv/ekoskolas; www.twitter.com/videsfonds; www.videsfonds.lv

Dalībnieki: Evija, Anna un Inga.

Laila 0

2306

Pievienot komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligāti aizpildāmie lauki ir atzīmēti ar *.

Komentāra tekstā vari izmantot šos HTML tegus un atribūtus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lūdzu ievadiet matemātiskā aprēķina rezultātu: *